Decoupage – servítková technika

servitkova technika navod    doza decoupage navod

Decoupage je veľmi stará technika zdobenia predmetov rôznymi materiálmi. V minulosti sa na zdobenie používal najmä papier, kov, textil, zdobili sa predmety dennej potreby, darčeky, kufre, nábytok.

V súčasnosti sa používajú najmä servítky a špeciálne papiere, podľa čoho vznikol názov servítková technika. Dekorovať je možné akýkoľvek povrch. Pretože je servítková technika veľmi obľúbená, na trhu je veľký výber servítok, špeciálnych lepidiel a lakov, a sortiment výrobcovia neustále rozširujú.

Čo potrebujete:

-predmet, ktorý budete zdobiť

-servítky – na trhu je viac druhov servítok. Jednovrstvové sú pevné a pracuje sa s nimi veľmi dobre. Dvojvrstvové sú ojedinelé, najväčšia ponuka je trojvrstvových servítok. Pred lepením servítky je potrebné oddeliť vrchnú vrstvu, lepí sa iba tá. Motívy môžu byť vystrihnuté alebo vytrhané, podľa potreby. Naša ponuka sa nachádza tu.

-alebo decoupage papier – na trhu je čoraz širšia ponuka špeciálnych papierov, ale v podstate sa dá použiť akýkoľvek papier. Všetko závisí od fantázie a zručnosti tvorcu. Väčšinu papierov je potrebné pred použitím namočiť – zmäkčiť, vždy sa treba poradiť s predávajúcim (alebo internetom).

-lepidlo, lepiaci lak – odporúčam skúšať, skúšať a nájsť si značku, ktorá vyhovuje

-akrylové farby – biela alebo béžová ako podklad, farebné na tieňovanie

-kvalitný štetec – ideálny je plochý štetec s jemnými štetinami. Štetec je potrebné ihneď po ukončení práce vyčistiť, pretože zvyšky lepidla sa uvoľňujú pri ďalšej práci a kazia výsledný efekt.

-lak na konečnú úpravu

-drobné dekorácie, stuhy, prámiky, čipky, rôzne efektné farby a lepidlá

Postup:

Lepenie servítok je možné dvomi spôsobmi: naniesť lepidlo, priložiť  servítku, uhladiť, a natrieť lepidlom aj zvrchu, alebo priložiť servítku na suchý podklad a nanášať lepidlo od stredu servítky ku krajom. Každý si po vyskúšaní  techniky nájde vlastný spôsob, aj vyhovujúcu značku lepidla.

Decoupage klasik na rôzne pevné povrchy:

V prípade, že je podklad tmavý, je potrebné natrieť celý podklad, alebo iba miesto kam sa bude servítka lepiť, svetlou akrylovou farbou  (biela, krémová). Ak používate papier, nie je to vždy nutné, závisí od priehľadnosti papiera. Niektoré povrchy je potrebné pred natieraním farbou/lepidlom odmastiť, alebo zdrsniť šmirgľom.

Decoupage na textil:

Pri lepení servítky na textil je potrebné špeciálne lepidlo. Natrie sa miesto pod motívom, priloží sa vystrihnutý motív a dôkladne sa zvrchu znova pretrie lepidlom. Po zaschnutí sa fixuje žehlením podľa pokynov výrobcu lepidla. Správne nalepená servítka má efekt starých známych „nažehľovačiek“ a vydrží aj pranie na 40 st.

Decoupage na sviečky:

Postup je klasický, je však potrebné špeciálne nehorľavé lepidlo na sviečky.

decoupage diy decouapge na drevo navod

zasobnik na vreckovky navod servitkova technika navod

servitkovanie navod servitkovanie doza

Comments are closed