Výroba komínovej klapky

Zistil som, že v poslednom období som nafotil dosť fotiek, ale akosi som sa nedostal k napísaniu článku. A keďže je dnes upršaný deň, tak som sa rozhodol, že sa pokúsim to dobehnúť.

Jedným z dávnejších projektov, ktorý som robil, bola aj komínová klapka. Kachle, ktoré som kúpil minulú jeseň ju nemali, a vždy keď sme do nich zakúrili, väčšina tepla ušla komínom von. Nehovoriac o tom, že spotreba dreva v nich bola porovnateľná s kachľami s väčším výkonom.

Príprava

Ako prvé som musel vo svojej zbierke šrotu nájsť vhodný materiál na výrobu. Našiel som tam plech, ktorý predtým slúžil ako platňa na sporáku na drevo. To bol vhodný kúsok. A na ovládanie klapky som potreboval ešte kus oceľovej tyče nie veľkého priemeru. Aj tú som našiel, a tak som sa pustil do výroby.

Postup

Najprv som si z kusa železnej platne vyrezal kruh s priemerom o niečo menším, ako bol komínový vývod. Primeral som ho a myslím, že je použiteľný. Ako vidieť na obrázku časť z klapky som vyrezal. To je z dôvodu, aby bol aj pri zatvorenej klapke ťah do komína a mal kadiaľ unikať dym z horenia.

komínová klapka

Potom som celý kúsok obrúsil od hrdze. Veľmi som sa s tým ale nebabral, pretože komínovú klapku aj tak nebude vidieť.

komínová klapka

Takisto som nahrubo obrúsil aj tyč. Hlavným dôvodom obrúsenia bolo hlavne to, aby som potom vedel  spolu obidve časti spojiť zvarom.

komínová klapka

Ďalšou úlohou bolo vyvŕtanie otvorov na uchytenie klapky na komínovom vývode. Na mieste vŕtania som si jamkárom urobil hlbokú jamku, aby z nej vrták nevybehol.

Po vyvŕtaní dierky na hornej aj spodnej časti komínového vývodu som do nej vložil oceľovú tyč. Túto som predtým ohol do tvaru písmena L, aby sa dala klapka dobre ovládať.

komínová klapka

Tyč sedela dobre v obidvoch otvoroch. Klapku som vložil dovnútra, prichytil ju o tyč silným magnetom a spojil obidve časti zvarom. Toto je pohľad zvnútra kachieľ.

komínová klapka

Vyskúšal som, či sa dá klapka bez problémov otvoriť a zatvoriť, a keďže to tak bolo, tak som mal hotovo.

komínová klapka

Záver

Celá práca netrvala viac ako pol hodiny, a cena za materiál bola zanedbateľná. Verím ale, že sa mi čas strávený touto prácou vráti v podobe menšej spotreby dreva.

Pridaj komentár