Nemý sluha – pomocník, ktorý neodvráva

Prednedávnom som od svojich žien dostal objednávku na výrobu domáceho sluhu. Pre tých, ktorí nevedia o čo ide, je to stojan na oblečenie. Keď prídete domov z práce, alebo deti zo školy, a vyzlečiete zo seba veci, ktoré ste mali oblečené, tak ich neodložíte do skrine. Prevesíte ich cez nemého sluhu, ktorý vám ich bude držať do doby, kým si ich znova neoblečiete.

Príprava

Príprava zahŕňala cestu do obľúbenej predajne hutného materiálu, kde som kúpil 6 metrov profilovaného železa (jakel 20×20), plastové zátky a pár rezných kotúčov na kov do mojej uhlovej brúsky. Ďalšia cesta viedla do obchodu s farbami, odkiaľ som si priniesol niekoľko farieb v spreji a technický lieh.

Postup

Ako prvé som si celého sluhu najprv nakreslil na papier, aby som vedel koľko, a akých dlhých častí budem potrebovať. Požiadavka bola aj na nejaký dekoratívny prvok, tak som tam zakomponoval časť starého plota, ale o tom neskôr. Skica vypadala takto.

nemý sluha

Takže som si do zveráka uchytil profil, rozmeral ho a začal píliť. Zverák, do ktorého som ho uchytil, bol jedným zo starších projektov, a to, odkiaľ som ho mal a čo všetko s ním bolo treba urobiť, sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU.

nemý sluha

Po narezaní na potrebné dĺžky som na stolovej brúske obrúsil hrany aby neboli ostré, a pustil som sa do postupného skladania.

nemý sluha

Začal som najprv základňou. Tú som urobil zo štyroch 40cm kusov. Zváracími magnetmi som si ich uchytil do správnej polohy a prišlo na rad zváranie.

nemý sluha

Po zvarení všetkých spojov som zvary obrúsil, a základňu som mal hotovú.

nemý sluha

Ďalej bolo treba dať dokopy samotný stojan. Magnetmi som prichytil hornú časť o nôžky, do vrchnej polovičky som priložil aj ďalší diel, aby som mal správnu vzdialenosť nôh od seba.

nemý sluha

Zvariť, obrúsiť, a stojan je hotový.

nemý sluha

Spojiť obe časti dokopy nebolo nič ťažké. Zase veľmi pomohli magnety.

nemý sluha

nemý sluha

nemý sluha

Ako som spomínal, dekoratívnu časť sluhu som použil zo starého plotového dielca, ktorý som mal doma. Len som ho odtiaľ vypílil, prebrúsil, a bol pripravený na prichytenie na sluhu.

 nemý sluha

Najprv ale bolo treba nazvárať poslednú priečnu časť, ktorá bude slúžiť na prevesenie nohavíc. Po jej prichytení zvarom prišla na rad aj dekoratívna špirála.

nemý sluha

Aby bolo možné na sluhu zavesiť aj vešiak, tak som na boky ešte uchytil dva kratšie kusy, ktoré zabránia jeho skĺznutiu.

A po obrúsení všetkých zvarov je nemý sluha pripravený na záverečnú úpravu.

Záverečná úprava pozostáva z dvoch častí.Prvou je očistenie a odmastenie celej konštrukcie. Takže najprv som všetky časti utrel handrou, a potom som ich liehom odmastil. Vyčistenie je jednou z najdôležitejších úloh, pretože zabezpečí dokonalé priľnutie farby na povrch.

nemý sluha

A konečne záverečná povrchová úprava. Keďže tento sluha bude v detskej izbe, dostal nástrek veselou žltou farbou.

nemý sluha

Posledným krokom bolo nabitie plastových zátok do profilov. Tieto zátky zabezpečia, že sa na sluhovi nikto neporeže, a ani oblečenie sa nebude trhať.

nemý sluha

Záver

Nemého sluhu si samozrejme môžete kúpiť aj v obchode, ale aj ten najlacnejší vás vyjde na dvojnásobok ceny, ktorú som dal  za materiál. Nehovoriac o tom, že si pri výrobe užijete kopu zábavy a zdokonalíte sa vo vytváraní zvarov.

Ten môj sa začal používať takmer okamžite.

nemý sluha

 

Ak sa sami pustíte do vyrobenia vlastného domáceho sluhu, prípadne ho vytvoríte z nejakých zaujímavých tvarov, podeľte sa o ne s nami.

 

Pridaj komentár