Nový prírastok do dielne – miešadlo

Ako som sa rozhodol

V minulosti som si hovoril, že jedna z vecí, ktorú určite nebudem kupovať, je miešadlo na miešanie stavebných zmesí. Stále som si hovoril, že si predsa vystačím s vŕtačkou a metlou do vŕtačky.  Všetko sa ale zmenilo pri práci na TOMTO projekte. Hneď na začiatku som mal k dispozícii miešadlo známeho, tak som ho používal. Keď si ho ale po pár dňoch bol zobrať a mne zostala len spomínaná vŕtačka, tak som zistil, o koľko lepšie a rýchlejšie som vedel vymiešať aj väčšie množstvo lepidla alebo omietky. Ku kúpe nového bol už len krok.

Správny výber

Pri kúpe som sa sústredil hlavne na recenzie používateľov. Nehľadal som nič profesionálne, len bežné na občasné použitie. Víťazom bolo miešadlo GUDE GTW 1400. Recenzie boli super a dokonca išlo o najpredávanejší typ v tejto triede. Dal som teda na hodnotenia.

gude gtw 1400

Objednával som ho tesne pred Vianocami a prišlo niekedy medzi sviatkami, takže som ho mal akoby pod stromček. Prekvapila ma škatuľa, lebo svojou veľkosťou vôbec nezodpovedala mojim predstavám o veľkosti tohoto náradia. Nečakal som, že v škatuli o rozmeroch 32x33x21 bude stroj, ktorý by mal byť dostatočne robustný, silný a hlavne dlhý. Po otvorení sa ale všetky moje pochybnosti rozplynuli. Telo s motorom určite nebolo konštruované ako „hračkárske“, a metla sa skladala z dvoch častí, takže sa do tej škatule všetky tri časti pohodlne vmestili.

Zaťažkávacia skúška prišla v deň, keď som prišiel na stavbu. Predtým som mal k dispozícii miešadlo s príkonom 2200W, a toto malo len 1400W. Rozdiel vo výkone som ale vôbec nepocítil a dokonca som ocenil jednu vychytávku, ktoré to silnejšie nemalo. Tou vychytávkou bola regulácia otáčok. Regulácia je na rukoväti umiestnená veľmi prakticky. Pravou rukou sa ovláda zapínanie a vypínanie stroja, a ľavou sa dajú aj v priebehu miešania regulovať otáčky.

miešadlo    

Otáčky sú regulované od 0 do 760/min., čo je veľmi praktické pri miešaní rôznych zmesí. Miešadlo má soft štart, čo znamená pomalý nábeh otáčok. Toto človek ocení vtedy, keď mu miešadlo pri pomalom nábehu a hustejšej zmesi hneď „nezahrčká“ ruky 😀 .

Priemer miešacieho koša, alebo metly je 140mm, čo je super pri miešaní vo väčšom vedre. Metla má na povrchu vrstvu, ktorá sa dá celkom ľahko očistiť, ale po čase sa táto vrstva opotrebuje a sem tam sa niečo na ňu nalepí. Aj to sa dá odstrániť, ale už to ide ťažšie.

Ja som s ním miešal vo veľkom 17 litrovom vedre, do ktorého som naraz vysypal 20 kg zmesi plus vodu, a za pár minút som mal celú zmes krásne spojenú s vodou. Kdežto s vŕtačkou som musel miešať minimálne dvakrát tak dlho, nehovoriac o tom, že ani potom nebola kvalita zmesi taká ako s miešadlom. Pri miešaní vŕtačkou nebolo výnimkou, že som mal v zmesi kusy nerozmiešaného suchého materiálu.

Záver

Na záver by som chcel napísať len toľko, že môj výber bol dobrý. Cena miešadla je niečo nad 60€, preto si ho môže dovoliť aj domáci remeselník, ktorý sa ide pustiť do prerábky domu alebo bytu. Výkon je neuveriteľný, a kvalita vyhotovenia sa ukáže časom. Pokiaľ hľadáte pomocníka na občasné premiešanie farieb, lepidla alebo malty, je toto určite zásah do čierneho.

Ak ste zvedaví, kde som tento stroj testoval, kliknite SEM.

One Comment:

  1. Pingback: Rekonštrukcia rodinného domu - šibeničný termín - Škola zručnosti

Pridaj komentár