Nový prírastok do mojej dielne – stojanová vŕtačka

Opäť nastal čas na rozšírenie mojej domácej dielne. Novým prírastkom a dobrým pomocníkom sa stala stojanová vŕtačka Verkraft 350W. Pre stojanovú vŕtačku som sa rozhodol z viacerých dôvodov, ale najhlavnejším bolo vŕtanie kolmých dier do materiálu. Nech sa totiž snažíte akokoľvek, ručnou vŕtačkou nikdy nevyvŕtate dieru tak kolmo ako stojanovou.

Pri samotnom rozhodovaní zohrala najväčšiu úlohu cena. Nechcel som investovať do profi stroja, lebo viem, že zatiaľ by som ho nevyužil naplno. Vŕtať budem hlavne do dreva, a občasné vŕtanie do kovu zvládne aj hobby mašina. Začal som teda prezerať ponuku hobby vŕtačiek. Na trhu je ich množstvo cenovo dostupných, otázna je ale kvalita vyhotovenia. Nechcel som nič s hnacím ústrojenstvom z plastu alebo silonu. Nakoniec som sa dopracoval k značke Verkraft, a o kvalitách môjho výberu budem písať ďalej. Podotknem len toľko, že stála menej ako 80€.

Pri kúpe sa vždy riadim aj zásadou hmotnosti a kupujem len „JEDNOCHLAPOVÉ“ náradie. Jednoducho povedané, keď chcem akýkoľvek kúsok premiestniť, nepotrebujem volať susedov na pomoc. A aj túto zásadu moja vŕtačka spĺňa. S hmotnosťou necelých 15 kg ju poľahky premiestnim aj jednou rukou.

Ale dosť bolo len písania, tu je pár fotiek po jej zložení.

stojanova vrtacka

Pri prvom pohľade je zrejmé, že sa nejedná o žiadny futuristický stroj prešpikovaný rôznymi funkciami. Je to však šikovný pomocník s jediným poslaním; vyvŕtať pre vás ten správny otvor.

Je možné ju pripevniť priamo k stolu buď skrutkami, alebo napríklad stolárskymi zvierkami. Ja pre ňu zatiaľ stále stanovište nemám, a budem ju používať ako „mobilnú vŕtaciu stanicu“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vypínač je pekne poruke, a pri zapnutí alebo vypnutí ho nájdete bez problémov.

stojanova vrtacka

Ako som písal na začiatku, nemám v obľube súčiastky z tvrdeného plastu, ani ničoho podobného. Skľučovadlo je jednou z vecí, čo ma na vŕtačke zaujíma. A na tejto mojej nemôže byť iné ako kovové. Také vám vydrží pri správnej manipulácii aj sto rokov.

Krytku na skľučovadlo využijem len pri vŕtaní materiálu, z ktorého budú odletovať horúce, alebo ostré špony. Priehľadnosť toho plastu je do budúcna ale otázna.

stojanova vrtacka sklucovadlo

Aj stôl je vyrobený z poctivého ťažkého kovu a tým je pre mňa nezničiteľný. Bonusom tejto vŕtačky je aj naklápanie stola o 45° na každú stranu. Už sa teším na nejakú vlastnoručne vyrobenú drevenú nástavbu, ktorú naň vyrobím.

Ďalšou výhodou je nastavenie hĺbky vŕtania. Je úplne jednoduché. Pomocou matice nastavíte požadovanú hĺbku, druhou ju „zakontrujete“, a je vybavené. Ďalej sú na štítku informácie o modele, kapacita udáva maximálnu hrúbku stopky vrtáka, ktorý je možné upnúť do skľučovadla. Pyramídy s číselkami udávajú počet otáčok pri rôznom nastavení klinového remeňa. Otáčky závisia od druhu materiálu, ktorý sa vŕta.

stojanova vrtacka stitok

Z pravej strany je vidieť trojramennú páku na posuv skľučovadla, a od krytu motora je vyvedená skrutka, ktorá slúži na napínanie klinového remeňa.

stojanova vrtacka

Po otvorení hornej krytky vidieť jednu z najdôležitejších vecí celej vŕtačky. Remenice sú hliníkové (žiadny plast). Zadná remenica je priamo pripevnená na oske motora, čo znižuje riziko poškodenia ozubených prevodov, ktoré sú často používané pri stolových vŕtačkách.

stojanova vrtacka prevod

Toľko k prehliadke nového prírastku do dielne. Niekto si možno povie, že 350 wattov nie je nič moc, ale po mojich prvých skúsenostiach s vŕtaním do 4mm plechu musím povedať, že môj výber bol dobrý. Vrták prenikol materiálom ako nôž maslom a nevšimol som si, ani som nezačul , že by sa motor sťažoval na nedostatok výkonu. Už dnes sa teším na každú vyvŕtanú dieru s týmto mojim pomocníkom.

 

Ak si chcete prečítať viac článkov, v ktorých popisujem nové náradie, svoje postrehy a nápady, kliknite na TENTO ODKAZ a čítajte ďalej.

Pridaj komentár