Ako som dal nový život starému náradiu – pákové kliešte

Raz za čas, keď potrebujem nejaké kúsky železa, a kvôli nim sa mi neoplatí kupovať nové, zájdem na šrotovisko a nakúpim tam. Je to zaujímavo strávený čas, pretože vždy sa tam nájde niečo, čo si so sebou zoberiem domov. Väčšinou ide o staré kúsky náradia, ktoré majú nejakú tú vadu, sú vyštrbené, zlomené alebo len príliš hrdzavé.

Po poslednom takomto „nákupe“ som si domov priniesol malú ručnú vŕtačku (musím podotknúť, že som sa jej veľmi potešil, lebo z nej nič nechýba), skelet z ručnej pílky,

staré náradie

pumpu na vodu – toto síce nie je náradie, ale uznajte, že som ju tam nemohol nechať,

pumpa na vodu

a samozrejme aj hlavného hrdinu dnešného článku – pákové kliešte

pakove noznice.

Na fotke vidíte nálezový stav. Chýba tam pár skrutiek, jedna čeľusť bola vyštrbená a hrdza ich úplne zablokovala.

pakove noznice

Tak som sa najprv pustil do kompletného rozobrania. Najprv som oddelil rukoväť od čeľustí,

pakove noznice

a hlavnú pozornosť som venoval demontu čeľustí.

pakove noznice

Každú väčšiu časť som si prichytil k stolu zvierkou, na vŕtačku som si upevnil drôtenú kefu, a každý diel som poriadne vykefoval zo všetkých strán.

pakove noznice

Po vykefovaní čeľuste a ostatné diely vyzerali ako nové. Samozrejme, až na tú jednu poškodenú čeľusť.

pakove noznice

Chvíľu som rozmýšľal, či to len zbrúsim a budem strihať len na tej dobrej časti, ale potom ma napadlo niečo lepšie, a celú poškodenú časť čeľuste som odrezal uhlovou brúskou.

Pred pár dňami som vypiľoval malé kúsky z koľajnice. Keď som ich našiel a vybral veľkosťou postačujúci kus, tak som zistil, že hrúbka koľajnice bola rovnaká ako hrúbka čeľuste.

Tak som vybral zváračku, a pripravil oba kúsky k spojeniu.

Zvaril som to zo všetkých strán, a výsledok vyzeral takto… Nič moc, a s tým kusom železa na čeľusti by sa asi strihalo ťažko.

Tak som si na zvar prekreslil fixkou obrysy tej dobrej, prichytil o stôl, a prebytočné časti som odrezal.

pakove noznice

A hrubá práca bola hotová.

pakove noznice

Potom nastúpila na scénu kotúčová brúska, a tou som zbrúsil všetko, čo bolo navyše.

pakove noznice

Po vybrúsení som ešte trochu pribrúsil aj druhú čeľusť, prirovnal som ich, a bol som so svojou prácou spokojný.

pakove noznice

pakove noznice

Mohol som sa pustiť do skladania. Rukoväte som len jemne prebrúsil od hrdze a zatiaľ nechal tak. Keby som mal doma nejakú farbu v spreji, tak by som ich prestriekal, ale to bude musieť ešte počkať.

Všetky pohyblivé časti som premazal,

pakove noznice

doplnil som všetky chýbajúce skrutky,

pakove noznice

a mám doma funkčné pákové kliešte. Teda jedny už mám, ale oproti týmto veľkým vyzerajú ako hračkárske. Hneď som ich aj vyskúšal na hrubej reťazi a musím povedať, že som ani nemusel vyvinúť veľkú silu, a ohnivko reťaze bolo na dve časti.

pakove noznice

Cena takýchto nožníc sa pohybuje niekde na úrovni 50€. Keď zrátam, že cena šrotu je 50 centov za kilogram, a nožnice, keď preženiem, majú 4 kilá, tak som za ne nedal ani 2€. Je pravda, že na nich bolo potrebné trošku popracovať, ale užil som si to a do dielne pribudol ďalší dobrý pomocník.

Ak si chcete prečítať viac článkov v ktorých som sa pustil do reštaurovania niečoho, čo malo skončiť ako odpad, kliknite na TENTO ODKAZ a čítajte ďalej.

2 Comments:

  1. Luboslav Horanic

    Dobry den,
    Zaujimalo by ma, aku elektrodu ste pouzili a ci ste nejako upravili tu zvaranu celust napr. kalenim. A ak nie, tak ci to nema vplyv na kvalitu ostria – ci nie je velmi makke a neposkodzuje sa. Ak sa na nom utvori dalsia priehlbina, bolo by nutne totiz postup opakovat.

    • Na zvarenie dvoch kusov som použil bázickú elektródu, lebo mi prišla lepšia ako rutilka a zatiaľ som nepostrehol žiadnu prasklinu na zváranej čeľusti. Musím sa priznať, že som tú čeľusť nezakalil, ale dali ste mi dobrý tip, tak to asi, keď bude trochu času, aj spravím. A čo sa týka ostria, nie je mäkšie ako ostrie na menších nožniciach, ktoré som si kúpil. Ono sa vždy pri tvrdšom materiáli trochu otupia, ale nie je to nič, čo by nenapravila brúska.

Pridaj komentár