Pracovný stôl

V tomto projekte sa nejedná o pracovný stôl aký by ste očakávali. Ja som potreboval čo možno najrýchlejšie pracovnú plochu, na ktorej by som mohol niečo robiť. Ale v budúcnosti sa určite dostanem aj k výrobe silného masívneho pracovného stola. O tom sa určite dozviete.

Príprava

Príprava bola veľmi jednoduchá. Jednoducho som si do dielne priniesol stôl, ktorý som mal.

pracovný stôl

Na prvý pohľad by sa zdalo, že ide o starý klasický kuchynský stôl. Je to tak, aj keď tento má oproti obyčajnému stolu niečo naviac.

Postup

Stôl mám teda na mieste.

pracovný stôl

A teraz prichádza tá chvíľa, keď sa ukáže, v čom je tento stôl lepší ako iné.

pracovný stôl

pracovný stôl

Je možné skoro zdvojnásobiť jeho veľkosť vysunutím zásuvky. Ide o starý kuchynský stôl, ktorý sa niekedy používal aj ako kuchynský drez. V tých väčších otvoroch boli plechové nádoby na vodu. Ja ich tam už nemám, pretože už asi rok slúžia ako kvetináče.

Prvé čo som urobil, bolo odstránenie plechovej konštrukcie. Ďalej som vymýšľal, z čoho urobiť pracovnú dosku. Prvý nápad bol smrekové dosky. Tie som ale použiť nevedel, pretože ich hrúbka po ohobľovaní bola stále 20mm, čo bolo na moje pomery hrubé. Ďalšou možnosťou bola OSB doska. Doma som ju mal v hrúbke 18 alebo 12mm. Tá 18mm bola tiež hrubá, čo ma trochu mrzelo, lebo som mal kus, ktorý by presne zapadol do konštrukcie stola. Takže vyhrala 12mm. Trochu som sa obával zaťaženia, ale keďže má vysúvacia časť v strede aj výstuž, veril som, že to bude v poriadku.

Menším problémom boli dva kusy dreva, ktoré boli vyššie ako celá konštrukcia, a keď som na ne položil dosku, stôl sa nedal celkom zatvoriť, lebo celú dosku dvíhali.

pracovný stôl

Tak som ich jednoducho odstránil.

pracovný stôl

Potom som si vymeral presné rozmery, a podľa toho som si ich zakreslil na dosku. Bohužiaľ som nemal takú širokú dosku ako som potreboval, a tak som musel celé zakrytie urobiť z dvoch kusov.

pracovný stôl

Po vypílení na presný rozmer som dosky založil na stôl a prichytil skrutkami,

pracovný stôl

a skúsil ako pôjde celý stôl zatvoriť. Skvelé.

pracovný stôl

OSB dosky majú jednu nepríjemnú vlastnosť, a to takú, že sa rady štiepia a vytŕčajú z nich rôzne triesky. Aby som to čo najviac obmedzil, vzal som excentrickú brúsku a celý povrch a rohy poriadne prebrúsil do hladka.

pracovný stôl

Po vybrúsení som celú dosku pozametal a na rad prišla konečná povrchová úprava. Tú som urobil lazúrou na drevo.

pracovný stôl

A po vyschnutí vyzerá výsledok dokonale.

pracovný stôl

Záver

Verím, že mi bude v budúcnosti tento stôl dobrým pomocníkom. Ešte by som chcel na nôžky pripevniť kolieska, ktoré by mi uľahčili jeho presun po dielni a potom už nebude mať konkurenciu.

Pridaj komentár