Zásuvky na skrutky a klince

V dielni mám jednu starú skriňu, ktorú som odtiaľ nechcel vyhodiť, lebo sa mi páči a je v nej kopa úložného priestoru. Akurát je potrebné ho tam nájsť a využiť.

Príprava

Hneď na začiatku som musel vyrobiť spodné dvierka a chýbala aj jedna polica. Na to som použil 18mm OSB dosku. Vyrezal som presné rozmery dvierok a prichytil ich pántami. Poličku som tiež vyrezal na mieru a požil ju na podstavce, ktoré tam boli.

Postup

V skrinke mi hore po úprave vznikli dve police s dobrou hĺbkou a šírkou. Po prepočítaní som sa rozhodol, že na každú vyrobím po päť zásuviek. Na výrobu som si vybral staré drevené parkety. Boli lepené v kazetách ako plávajúca podlaha. Stále som ich len prekladal a hľadal im využitie. A konečne sa naskytlo.

Na stolovej píle som si z nich napílil pásy. Šírka pásu bola zhodná s výškou police mínus nejaké milimetre, aby bola dobrá manipulácia.

zásuvky

Pokosovou pílou som napílil dĺžky zhodné s hĺbkou police. Ako vidíte, pokosovú pílu mám zatiaľ uloženú len tak na zemi. Mal som pre ňu už nové miesto a pripravil som aj stôl, ale viac o tomto projekte nájdete TU

zásuvky

Všetky napílené kusy som si uložil na stôl. Keďže budem robiť 10 zásuviek, potreboval som 20 bočných kusov.

zásuvky

Potom som napílil spodné strany, prednú a zadnú časť zásuvky.

zásuvky

A vtedy ma napadla zaujímavá myšlienka. Keď som si tak nahrubo zložil zásuvku, tak sa mi zdala dosť veľká. Hlavne ak by som mal jednu používať na jeden typ skrutiek. Tak som sa rozhodol každú jednu ešte rozdeliť na polovicu. A keďže som nechcel brať veľa priestoru zvnútra zásuvky, a tieto parkety boli dosť hrubé, zvíťazil nápad dať tam kus sololitu. Vymyslieť jeho upevnenie nebol žiadny problém. Jednoducho som do bočných a spodných častí v polovici na stolovej píle vypílil drážku, do ktorej sololit krásne zapasoval.

zásuvky

Hĺbka drážky bola asi 5mm. Tak som si napílil pásy zo sololitu, a tie som následne poskracoval na pokosovej píle na potrebnú dĺžku.

zásuvky

Na rad prišlo zaoblenie hrán všetkých kusov. Na to sa najlepšie hodí moja horná frézka, ktorú som si pripevnil na narýchlo poskladaný stôl a urobil si z nej spodnú frézku.

zásuvky

Frézku som nastavil tak, aby zaoblenie nebolo ani príliš veľa, ani málo. Po obehnutí všetkých hrán bola radosť chytiť každý kus do ruky. Odnikadiaľ netrčali triesky a ani hrany neboli nepríjemne ostré.

zásuvky

Excentrickou brúskou som prebrúsil všetky plochy. Parkety som mal uskladnené len tak ledabolo a to bolo vidieť aj na plochách. Po prebrúsení boli krásne hladké.

zásuvky zásuvky

Brúsenie zabralo asi hodinu. Na stôl som si rozložil diely potrebné na zloženie jednej zásuvky, a skúsil ako do seba pasujú.

zásuvky

zásuvky

Zapasovali podľa predstáv. Nasledovalo vŕtanie dierok na skrutky. Na to som si do stojanovej vŕtačky urobil malý stôl, ktorý zabezpečoval, že všetky dierky budú v rovnakej vzdialenosti od kraja.

A začal som postupne vŕtať. Dierky som vŕtal len  do bočných dielov na troch stranách.

Tak ako vidieť na obrázku, dierky sú na troch stranách, čo zabezpečí uchytenie spodného, zadného a predného dielu zásuvky.

To ale nebolo všetko. Keďže som používal parkety, pohľadová strana zásuviek bola z tvrdého dreva. Na to, aby skrutky pekne „zasadli“ do materiálu a žiadna nevytŕčala, bolo treba záhlbníkom urobiť miesto pre hlavu každej skrutky.

A takto to vyzeralo po zahĺbení.

Tak konečne nastal čas na kompletizáciu. Prichystal som si skrutky a skrutkovač, a pustil som sa do toho.

Aj som ich hneď vyskúšal zapasovať na svoje nové miesto. Boli ako odtiaľ.

Skladal som stále ďalšie a ďalšie, až som mal hotový celý rad. Keď som ich ale odtiaľ chcel vybrať, narazil som na nový problém. Vyzerajú dobre, pasujú dobre, ale niečo im chýba. Boli to rúčky, aby som ich mohol odtiaľ jednoducho vyberať.

Po zložení som ich všetky povyberal, a takto pripravil na fotenie.

Zásuvky teda boli hotové, tak som sa pustil do rúčok. Chvíľu mi trvalo, kým som nabral nejakú inšpiráciu, ktorá by mi nezabrala celý deň. Dokonca som musel odísť z dielne a vyvetrať trochu hlavu. A vtedy prišiel nápad. Z odpadového dreva som na stolovej píle pozrezával časti pod uhlom 45°, narezal ich na šírku zásuvky a rúčky boli na svete.

Akurát, že potrebovali trochu prebrúsiť.

Na stole vŕtačky som urobil menšie úpravy. Aby boli na všetkých rúčkach dierky rovnako, prichytil som na stôl dva malé kúsky dreva o ktoré som pri vŕtaní opieral každú rúčku najprv z jednej, a potom z druhej strany. Samozrejme, že som každú dierku aj zahĺbil.

Rúčku som si prichytil svierkou tak, aby držala na svojom mieste, a priskrutkoval som ju.

A to sa už dostávame do cieľa. Zásuvky sú hotové, funkčné, a aj na pohľad príjemné. Sú aj dosť veľké, takže sa do nich vmestí kopa skrutiek a klincov.

Záver

Práca so zásuvkami mi zabrala dva dni práce a naučil som sa pri nej hlavne to, že keď potrebujem brúsiť viac kusov naraz, bolo by fajn mať niečo ako respirátor. Preto som si hneď v ten deň objednal polomasku s filtrami proti drobným časticiam a prachu :-D.

A tu je ešte posledná fotka celej práce.

 

 

 

One Comment:

  1. Pingback: Výroba stola k pokosovej píle - Škola zručnosti

Pridaj komentár